Pravčická brána

Pravčická brána

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Pravčická brána je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání v méně odolné části skalního masívu, tvořeného kvádrovými pískovci turonského stáří.
Dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415 m. Rozměry Pravčické Brány jsou úctyhodné. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
Velká návštěvnost Pravčickou bránu ohrožovala, proto byl vstup na vlastní skalní most v roce 1980 uzavřen a pískovcový útvar zpevněn speciální směsí s pryskyřičnou přísadou. Přístupné ale zůstaly skalní vyhlídky v jejím bezprostředním okolí. Je z nich krásný pohled nejen na bránu, ale i na další dominanty Českého a Saského Švýcarska. Za pěkného počasí lze dohlédnout až na Děčínský Sněžník. Z Pravčické brány vede také nádherná cesta (jedna z přístupových cest cca 6 km dlouhá) s působivými scenériemi až na Mezní louku.

V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde je otevřeno muzeum NP Č.Š. Občerstvit se zde můžete v restauraci se zachovalými interiéry z 19. století. K dispozici Vám je také turistické informační centrum.
Přístupnost:
Auto musíte nechat na parkovišti ve Hřensku (placené parkoviště za restaurací Klepáč) a nebo dojet na parkoviště na Mezní Louku (u hotelu Mezní Louka), toto jsou dva výchozí body pro výlet na Pravčickou bránu (mimo tato místa je přísný zákaz parkování). Z těchto bodů poté pokračujte pěšky po vyznačené červené trase.

Provozní doba:

duben – říjen: denně od 10.00 – 18.00
listopad – březen: denně od 10:00 – 16:00

Vstupné:

Dospělí 75,-Kč/osoba

Děti /6-14let/, studenti a důchodci 25,-Kč/osoba

Děti do 6 let zdarma

Skupina 16 lidí a více – každá 21. osoba vstup volný

Skupinová sleva pro školy:

Skupina 20 školáků / studentů – 25Kč/osoba a 2 učitelé zdarma
Skupina 30 školáků / studentů – 25Kč/osoba a 3 učitelé zdarma